AKTUALNOŚCI

13.01.2017

PINO wspiera młode KINOW dniach 16 stycznia, 21 lutego, 6 marca i 24 kwietnia 2017 r. w Kijów.Centrum (dawne Kino Kijów), odbywać się będą pokazy filmów studenckich. Cały cykl wydarzeń objęła mecenatem Grupa Restauracji PINO.

Zofia Kowalewska, reżyserka nominowanych w shortliście do Oscara „Więzi”, Julia Kolberger ze swoim „Mazurkiem”, Anna Dymna i reżyser „Dnia Babci” Szymon Sakowski, Zofia Pręgowska i jej „Niewidzialne”, to tylko część nazwisk, które zaszczycą swoją obecnością Cykl Filmów Studenckich. W projekt zaangażowane jest słynne Studio Munka i Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Warszawska i Gdyńska Szkoła Filmowa oraz Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Do grona zaangażowanych w przedsięwzięcie dołączyło również i PINO.

Tego typu kolaboracja, łącząca dwie sfery kultury: kino i restauracje w imię rozwoju młodej, polskiej twórczości jest w naszym kraju swoistą nowością. „Z wielką chęcią podejmujemy się współpracy z organizatorami Cyklu Filmów Studenckich w Kijów.Centrum. Nie jest przesadą, twierdzić, że Ci twórcy są młodą siłą napędową polskiego kina, i to do nich za kilka lat należeć będzie europejska i nie tylko kinematografia” – stwierdza Anna Barut, Menadżerka Restauracji PINO. „Nadszedł moment, by restauracje PINO zaangażowały się także w kwestie społeczne i rok 2017 będzie tym czasem!” – dodaje.

Cykl Filmów Studenckich w Kijów.Centrum otwiera „Styczeń ze studiem Munka”. 15.01. o godzinie 16:00 nastąpi projekcja filmu „Mazurek” Julii Kolberger (Najlepszy krótkometrażowy film fabularny – 32 Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”; Briging the Borders Aword – 14 Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles; Nagroda Specjalna Jury – Festiwal Filmowy w Gdyni – Konkurs Młodego Kina), następnie widzowie oglądną słynne „Więzi” Zofii Kowalewskiej (oscarowa shortlista w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny; Srebrny Smok – Krakowski Festiwal Filmowy; III Nagroda w konkursie polskie filmy krótkometrażowe – MFF T-MOBILE Nowe Horyzonty; Nagroda Specjalna Jury dla Najlepszego filmu studenckiego – MFFD „IDFA” w Amsterdamie). Po projekcji rozmowa z reżyserką.

Pozostaje zatem w najbliższą niedzielę przyglądnąć się sztuce na ekranie, a później sztuce na pinoskim talerzu!